luni, 30 iunie 2014

REZUMAT VIDEO. Olanda - Mexic 2-1. CM 2014

Olanda - Mexic 2-1 / Calificare în prelungiri, cu mari emoții

Vicecampioana mondială, Olanda, a acces în sferturile de finală ale CM 2014, după o victorie dramatică în fața Mexicului, scor 2-1, la Fortaleza, obținută în prelungiri, prin golurile lui Wesley Sneijder ('88) și Klaas-Jan Huntelaar ('90+4-penalty), respectiv Giovani dos Santos ('48).
Toți cei trei marcatori din acest meci au punctat în premieră în această competiție, informează Ştirile TVR.

Dacă Olanda, de trei ori finalistă a Cupei Mondiale (1974, 1978 și 2010), este una dintre favoritele turneului brazilian, Mexicul s-a oprit pentru a șasea oară în optimile de finală ale CM. Cele mai bune performanțe ale mexicanilor în istoria CM au fost cele două sferturi de finală din 1970 și 1986, ediții găzduite pe propriile stadioane.
Cele două formații s-au duelat și la CM 1998, când s-a înregistrat o remiză, scor 2-2. Ultima partidă dintre cele două reprezentative a avut loc în mai 2010, când batavii s-au impus, scor 2-1.
Vezi mai mult, inclusiv rezumatul video al meciului comentat în limba română, pe Ştirile TVR.ro.

Netherlands vs Mexico 2-1. World Cup 2014. Goals & Highlights 29.06.2014